начало за нас мнения контакти
  общината местоположение структура фото галерия новини  
 
Директории
История
Население
Инфра структура
Селско стопанство
Бизнес и икономика
Отдих и туризъм
Наука и образование
Култура
Здравеопазване
Спорт и почивка
Банково дело
Услуги
Компютри и интернет
Медии
Магазини
Заведения
Хотели
Транспортна дейност
Развлечения
Разни други
 
Археолога

На южния слънчев скат, извън крепостните стени, както предполагах, беше разкрит външен град (или подградие). От своя страна той също е защитен с каменна стена, градена с кал и широка един метър. Перпендикулярно към нея се спускат други три стени, които разделят града на четири подградия или квартала. Двата крайни - източен и западен са по-големи по площ, с повече жилищни сгради и църкви в тях. Разкритите близо сто добре запазени каменни жилища, работилници, три църкви и некрополи свидетелстват за един интензивен поселищен живот през средновековието.

 

Още за Севлиево

През пролетта на 1979г.Горско стопанство Севлиево започва трасиране на стръмните склонове на местността Джезвели Бунар. Още в началото, греблото на булдозера опира в каменни зидове. Това е началото на дългогодишна работа, в чиято основа стои Симеон Симеонов, който "доживя да види "Хоталич" оценен като национален паметник на културата през 1994г.

 

Още за Севлиево

В този сайт почитаме паметта на  един изключителен човек, историк, археолог и родолюбец посветил голяма част от живота си на археологическите разкопки край р.Росица. Награден посмъртно с отличието "Почетен гражданин на Севлиево" за принос в изясняване средновековната история на град Севлиево като хилядолетен град. С това голямо откритие археологът Симеон Симеонов си отвоюва правото да е сред заслужилите севлиевци на двадесети век.
Вечна му памет!
 

Симеон Симеонов разказва:

Видимо се открояваха и две по-равни площадки. (При археологическото проучване на терена на тях бяха разположени двете средновековни църкви на външния град.)
Севлиевската планина, популярна като Крушевски баир, затваря плодородното севлиевско поле от север. Най-високите й части достигат до 550 м надморска височина. В най-западната част река Росица е пробила и изтича в красив пролом. Тук на десния бряг се издига възвишение, наричано Калето, с надморска височина 486 м. От него се открива красива гледка към цялото севлиевско поле, Балкана на юг, Витата стена на изток, възвишенията на запад. Теренът е обрасъл с тънкостеблена дъбова и габърова гора, както и с ниски бодливи храсти. Растителността не е успяла да заличи останките от каменни градежи на хоросанов разтвор, главно отбранителни съоръжения, разкопавани от иманяри. На базата на откритите по терена монети и керамика, обектът беше зарегистриран в списъка на археологическите обекти в района като ранновизантийски и средновековен с местно значение, свързан с второстепенен античен път по долината на река Росица с отклонение от централните пътища на юг от Никополис ад Иструм.

 

Други мнения

Около 1960 година професор Н. Ковачев и к.и.н. ст.н.с. Христо Йонков са обхождали района и са правили опити за картографско заснемане на крепостта.
През 1979 година Горското стопанство в Севлиево започна изсичане на част от гората южно от крепостта и терасиране на терена за засаждане с борова гора. АИМ при БАН уважи нашата молба и разреши спасителни разкопки. Резултатите от няколкогодишното проучване надхвърлиха очакванията ни. Установи се, че яките крепостни зидове затварят площ от близо 15 декара. Стените са градени от обработени камъни, споявани с хоросан. Имат ширина два метра и запазена височина на места до три метра. На билото се е издигала четиристенна кула, от която се е поддържала визуална връзка с другите крепости в района. На източната стена има два входа за влизане в крепостта. Главният е имал квадратна кула и носи белезите на по-късни преправки. Западната стена имала също две порти. Главна - за пешеходци и конници и външна - за превоз¬ни средства с ширина три метра.
Във вътрешността на крепостта бяха разкрити болярското жилище, църква, няколко жилищни сгради и други съоръжения, много материали от домашния бит, монети и др.

 

 

 

 

Другите за него:


Йовко Йовков: - Депутат от Народното събрание и бивш кмет на гр.Севлиево
"Двете тежки операции на сърцето може би щяха да го опазят за по дълго сред на, ако той самият се беше пазил"

Йордан Стойков:-председател на Об.съвет Севлиево-
"Симеон Симеонов успя да вложи сетните си сили за реставрация и консервация на жилищата и работилниците в преградието, крепостни стени и входовете на крепостта. "

Васил РАДЕВ:-журналист
С това голямо откритие археологът Симеон Симеонов си отвоюва правото да е сред заслужилите севлиевци на двайсти век. Още повече, че такова откритие я се случи я не, веднъж на сто години.

Семейството: -Ти винаги ще останеш в сърцата ни като еталон за подражание на честен и трудолюбив родолюбец, възпитал ни на уважение към нашите корени
 

 

 

 

идеята |  контакти | мнения | карта на сайта  | реклама

За откривателя

Дълго време не се знаеше къде точно е {местонахождението на изчезналия с времето град Хоталич, означаван в турските документи като нахия Хоталич. В тая нахия около Севлиево, са редица села, запазили българските си имена и до днес. Но къде се е намирал изчезналият и загадъчен ! град не се знаеше, а беше ясно, че е предшественикът на Севлиево. Преди години на страниците на вестник "Балканско знаме" се разгоря дискусия по този въпрос. Къде не бе търсен Хоталич на първо място около Севлиево. Сочеха се различни местности. Стигна се дори до Граднишката крепост "Пречиста". Накрая дискусията приключи без резултат, защото липсваха нови данни.
Не така мислеше обаче археологът на Историческия музей Симеон Симеонов. Той обикаля околностите на Севлиево, наблюдава, анализира, разсъждава. И все повече в очите му се набива обраслата с гора местност "Джевизли бунар" в западния край на Крушевския баир, където високо над стръмния пролом на река Росица се белеят порутените стени на стара крепост, потънала сред зеленината на дърветата. "Затова, пише Симеонов, все по-често започнах да обхождам терена на местността "Джевизли бунар", където при засаждане на орехи се разкриват гробове с много стъклени гривни." Набитото око на археолога все пак забелязва няколко заравнения на наклонения терен. И започва разкопки. Това е звездният миг на археолога. Резултатите са смайващи. Извън крепостните стени затварят площ от близо 15 декара. В предградията, извън крепостта, се разкриват близо сто добре запазени каменни жилища, работилници, три църкви и некрополи. Става ясно, че е от¬крит отдавна търсения град Хоталич, предшественикът на Севлиево. Откривател е археологът Симеон Симеонов. Това не става лесно и бързо. Той работи години наред. Разкопките стават делото на неговия живот.

 

 

 

 

 

 

 

 

zarabovwebstudio@2005