Градовете са като хората - имат свой външен облик и свой характер, свое минало, настояще и бъдеще. В Севлиево тези черти на много места се сливат и преплитат - навиците и традициите на севлиевци определят външния облик на града, минало и настояще съжителстват в хармония, а бъдещето вече прозира в общата картина, която се нарича "Градът край Росица".
Просперитета на един град зависи изцяло от населението му. Севлиево е ярък пример за успешно приложен модел на управление и желание за по добър живот от гражданите. Гордеем се с постигнатото от нас и се надяваме при вашето посещение да останете наистина доволни.
Анкета
Да бъдеш информиран в съвременният живот е неоценимо предимство...
повече
View 360°
Хората от този край винаги са се отличавали с практичност и предприемчивост. Още преди хиляда години те са съградили на най-подходящото за отбрана място каменен град с мощна крепост, наречен Хоталич -предшественикът на днешно Севлиево. Войните от крепостта охранявали подстъпите към Царевград Търнов и пазели мирния труд на ковачи, оръжейници, грънчари, ловци, земеделци. Запазените до днес предмети на бита,оръжие и оръдия на труда показват завидно майсторство и усет към полезното и красивото. Седемстотин години е просъществувал Хоталич докато функциите му се поемат от Селви - Севлиево. Българската общност във възрожденско Севлиево ориентира своите интереси към занаятите и търговията и в първата половина на XIX век постепенно завоюва водещи позиции в тях. Работилниците за обработка на кожи - табаханите, които дават прехрана на половината град, стават собственост на българи и тяхната продукция вече се продава не само в пределите на Османската империя, а тръгва към Европа: Виена, Лайпциг, Дубровник, Париж ... Врати отварят стотици дюкянчета, в които от сутрин до вечер се трудят майстори абаджии, ковачи, бакърджии, златари. Те трябва да изхранват многобройна челяд, но и да отделят средства за общото, за българското. През 1834 год. е обновена старата църква "Свети Пророк Илия" и в нея най-добрите тревненски резбари и зографи сътворяват прекрасен олтар. Две години по-късно, пак с парите и труда на севлиевци е възстановен средновековния ставропигиален манастир "Успение Пресветия Богородици" край с.Батошево. Но във възрожденската история на града остава ненадминато делото на Хаджи Стоян Николов - виден занаятчия и търговец. Повече от 60000 гроша отсобствените си средства той отделя за построяване, обзавеждане и издръжка на първото в града светско училище. В него за пръв учител е назначен Петко Рачев Славейков - и до края на живота си този патриарх на Българската литература запазва обичта към хората от Севлиево. Вие, които сте вече наши гости, и вие които тепърва ще дойдете тук, можете да избирате къде да се настаните - от четеризвездния хотелски комплекс "Севлиево Плаза" през тризвездния семеен хотел "Одеса" до мотел "Росица"; къде да се нахраните - разнообразието на ресторантите, гостилниците и заведенията за бързо хранене е голямо; какво да видите - исторически обекти, музеи, картинни галерии /те са три/, природни забележителности, старинни обичаи, традиционни празници и още и още...
Всички усилия да направим бизнеса си по-ефективен са насочени към клиентите. Ние имаме потенциала да удовлетворим и най-претенциозните желания на клиентите си, дори да надминем очакванията им, създавайки перфектни продукти непрекъснато развивани и усъвършенствани.Традиция пренасяна от поколение на поколение.
идеята | контакти | другите за нас | карта на сайта | реклама
Информация за вас
Административни услуги Услуги - служба "ГРАО" Дирекция "Териториално и селищно устройство" Дирекция "Общинска собственост" Дирекция "Социални и стопански дейности" Други дейности
Необходими връзки
Форум
Топ класацията на българските сайтове
Препоръчителна резолюция 1024 X 768 - IE 6