начало за нас мнения контакти
  общината местоположение структура фото галерия новини  
 
Директории
История
Население
Инфра структура
Селско стопанство
Бизнес и икономика
Отдих и туризъм
Наука и образование
Култура
Здравеопазване
Спорт и почивка
Банково дело
Услуги
Компютри и интернет
Медии
Магазини
Заведения
Хотели
Транспортна дейност
Развлечения
Разни други
 
Градове

Градовете са като хората - имат свой външен облик и свой характер, свое минало, настояще и бъдеще. В Севлиево тези черти на много места се сливат и преплитат - навиците и традициите на севлиевци определят външния облик на града, минало и настояще съжителстват в хармония, а бъдещето вече прозира в общата картина, която се нарича "Градът край Росица".

 

 

Севлиево в народната памет

Духовното наследство на едно населено място- песни, поговорки, пословици- в някои случаи отразяват реални исторически събития и личности.
От представеното в следващите страници може да се състави една сравнително пълна картина за развитието на нашия град през последните хиляда години. Тя се свежда до следното:

повече

История на Севлиево

 

 

В документ от 1618 година фигурират две каази. Търново, в която са включени част от селата на днешния Севлиевски район, и в кааза "Хоталич" село Селви. През следващите 1638 и 1643-1644 година, за които са запазени и цитирани от Руси Стойков документи2, се споменава кааза Хоталич, а отгоре е прибавено "Нам и дигер Серви", преведено - "с друго име Серви", вписано в регистъра, принадлежащ към вилаета Търново. За отъждествяването на Хоталич със Севлиево говори и турски ферман от 1826 г (29 мехарем 1242 г.), където между Ловеч и Търново се отбелязва и Хоталич (нам и дигер Серви).


повече

Местността

 
 

Повече сведения има за тимарите от XV до XIX век, в които се споменават двете селища Хоталич и Севлиево. В регистър за тимари в Никополски санджак през втората половина на XV век пише "Тимар на Юсуф хан, на Ибрахим, Акад, Юнус и Касъм - село Хоталич с приход извън селото 435 акчета." След един век, в 1550 година, то е отбелязано като "нахия" (съставна община), в която е имало турски управител бег.
Турският географ и пътешественик Мустафа бен Абдулах Хаджи Калфа (1609-1657) го определя: "Хоталидж, между Тирнава, Пилавна и Никополи на десет дни път от Цариград" Вероятно го е съпоставял и по големина с останалите три града

 

повече

 

 

 

 
Хоталич

Такъв голям град с крепост, издигната на стратегическо място, единствена охраняваща пътя, навлизащ в Севлиевското поле от север, заемаща централно място спрямо крепостите, разположени на север и юг, стояща между средновековните градове Търново и Ловеч, и най-близо до днешния град, може да бъде само Хоталич - административен център на района през средновековието и Севлиевска кааза в турското административно устройство.

повече

идеята |  контакти | мнения | карта на сайта  | реклама

Крепостта"Хоталич"
Местността

По време на робството европейските пътешественици се движели по главния диагонален път Белград -Цариград и рядко някои от тях преминавали през вътрешността А Севлиево е разположено настрани от него Затова разполагаме с малко сведения В домашните и в други не турски източници за миналото на Севлиево и Севлиевско през тази епоха няма почти нищо В замяна на това турските документи изобилстват с данни за селата от района, като се почне от първите години на робството и се стигне до Освобождението Цитират се голяма част от днешните селища, което доказва техния средновековен произход.

повече

Още за Севлиево

Малкото чужденци, които минават през Севлиево след XVII век, не споменават нищо за старини около или в града Те дават информация само за броя на смесеното население от българи и турци, но техните сведения са противоречиви По-подробно описание оставя унгарския познавач на Дунавска България Феликс Каниц.

 

повече

zarabovwebstudio@2005