начало за нас мнения контакти
  общината местоположение структура фото галерия новини  
 
Директории
История
Население
Инфра структура
Селско стопанство
Бизнес и икономика
Отдих и туризъм
Наука и образование
Култура
Здравеопазване
Спорт и почивка
Банково дело
Услуги
Компютри и интернет
Медии
Магазини
Заведения
Хотели
Транспортна дейност
Развлечения
Разни други
 
Открития

По същото време в града и около него бяха разкрити няколко средновековни некропола. В южната част, на улица "Марин Попов", при прокарване на колектор бяха изкопани няколко гроба. Установи се, че и при строежа на съседните къщи са намирани други гробове с накити по тях. Точният брой на погребенията не може да се установи. Още по на юг, на левия бряг на река Видима, е имало средновековно селище, а на десния бряг на река Росица е открито друго средновековно селище, датирано с битови материали и монети от XII-XIII век.

 

повече

 

 

Ние знаем, че

Въпросът е приключен по липса на нови данни. До 1980 година Окръжният исторически музей и Дирекцията за културно-историческо наследство в гр. Габрово извършиха археологическо проучване на крепостите край село Градница, Батошево и на Витата стена. Последните години се работи и на "Градът" край село Крамолин. Установи се, че това са местни болярски замъци с малки поселения около тях и не могат да се идентифицират с Хоталич.
 

повече

История на Севлиево

 

 

"Край самата река Росица, до разрушените крепостни стени е изникнал старият конак.'"
Ф. Каниц греши в предположението си за крепостни стени на брега на река Росица, но е бил близко до истината за съществуването на крепост на пролома на реката.
Сто години след него, през 1976 година, при една среща в Севлиево по повод обсъждането на романа му за Калоян и нашумелия въпрос около откриването на Калояновия пръстен, писателят Димитър Мантов заяви: "Аз съм твърдо убеден, че тук край Севлиево на пътя между Търново и Ловеч е имало крепост, която е играла важна роля през периода на Първата и Втората Българска държава и е дълг на археолозите нейното откриване."Преводът и публикуването на турските документи, в които се изнася фактът за съществуването на средновековния укрепен град Хоталич, цитиран и като кааза (околия) на района, предизвикал научен спор за локализирането му. На страниците на окръжния вестник "Балканско знаме" професор Н. Ковачев изказва мнението си, че Хотел се е намирал източно от Севлиево в местността Долни ли¬вади2, където беше открито раннославянско селище. По-късно той промени становището си. Още с първите резултати от археологическото проучване в местността "Джевизли бунар" писа, че това е търсеният Хоталич3.


повече

Други мнения

Руси Стойков се базира на турски документ от 1550 година, в който се изреждат владения и се казва: "В нахия Хоталич, село Хоталич, с друго име Хисарбегли". А "Хисар" означава крепост, градище и Стойков излиза с предположение, че Хоталич трябва да се отъждестви с крепостта в с. Градница". Същото становище споделя и местният краевед от селото Данко Цвятков.
В спора за местоположението на Хоталич се включва и Страшимир Димитров. Според него въпросът има две страни, за каазата Хоталич и селището Хоталич. На базата на преведените турски документи за Севлиево той прави извода, че в продължение на векове нахията се е наричала с двойно име: "Нахия Хоталич с друго име Серви" или "Нахия Серви с друго име Хоталич".

 

повече

 

 

 

Хоталич

В източна посока бе разкопано раннославянско селище в местността "Долни ливади". Южно от него, до "Ловджийската чешма" според Никифор Ганев е имало средновековен манастир. На Богатовските възвишения при изкопи за резервоари от Пътно управление се извадиха няколко гроба с богати погребални накити.На север от града се откриха гробове в местността "Даямите" над Винпром. На северозапад е разположен Хоталич, градът крепост, който продължаваме да проучваме, а на запад в равнината от разкопани преди години гробове се съхранява в историческия музей в Севлиево меден венец за глава със стилизирани лозови листа и кръстчета. Вероятно е носен при някои тържествени християнски богослужения.

 

повече

идеята |  контакти | мнения | карта на сайта  | реклама

Крепостта"Хоталич"
Теорията-Феникс Каинц

По-подробно описание оставя унгарския познавач на Дунавска България Феликс Каниц.  При първото си пътуване през м. юни 1871 година в Севлиево и Габрово през Шипченския проход той престоява в Севлиево и дава много подробности за града. Между другото пише: "...и че в грал Севлиево изобщо нищо не се знае за старинни находки. При все това Севлиево представлявало изгодно по разположението си стра тегическо място за римските военачалници. Това ме кара да мисля че доказателства за тази насока ще се открият. Твърде вероятно  тук да се е издигала римска военна крепост за пазене на планински път, излизащ на равнината.

повече

Още за Севлиево

През XIX век по-често се пише само "нахия Серви" и през последните десетилетия преди Освобождението името Хоталич почти изчезнало. Следователно името на нахия Севлиево е идентично с името на нахия Хота¬лич. Но това не означавало, че Севлиево е Хоталич, или че Хоталич се е намирал на десния бряг на Росица, откъдето се прехвърлил на левия и започнал да се нарича Серви-Севлиево. Напротив, то показва, че Севлиево и Хоталич са били две различни селища, които за известен период от време са съществували паралелно. Но къде то¬чно се е намирало селището Хотел-Хоталич не можело да се каже с пълна увереност. Страшимир Димитров прави заключението, че Руси Стойков не е достатъчно убедителен, че Хоталич е при Градница, както и за становището на Н. Ковачев.
 

повече

zarabovwebstudio@2005